Podświadomie kosmetyki „naturalne”, „organiczne” postrzegane są jako coś lepszego i bezpieczniejszego. Jednak ten temat jest delikatny i dla każdego „za” są „wady”. Jak zrozumieć niuanse? Czy kosmetyki naturalne są tak przydatne?

Nie należy mylić kosmetyków naturalnych i organicznych. Organic zawiera 95% składników pochodzenia naturalnego, co potwierdza odpowiedni certyfikat. Ale kosmetyki uważane za naturalne mogą zawierać aktywne cząsteczki syntetyzowane w warunkach laboratoryjnych. Czasami tylko jeden naturalny składnik, taki jak oleje, pozwala producentom na odpowiednie oznaczenie ich.

Co to są kosmetyki organiczne?

Kobiety u zarania cywilizacji stosowały kosmetyki naturalne: rośliny, glinę, błoto itp. Obecnie moda na kosmetyki organiczne pojawiła się stosunkowo niedawno — zaledwie 10 lat temu. Niedawno kosmetologia jako nauka osiągnęła potężny rozwój. Trwa debata na temat skuteczności i bezpieczeństwa parabenów, krzemianów, alkoholi i syntetycznych zapachów wchodzących w skład kosmetyków. Z tej okoliczności skorzystali marketerzy, którzy rozpoczęli szeroką kampanię: „chemia” jest zła i tylko kosmetyki organiczne uratują świat.

Kosmetyki organiczne bazują na naturalnych składnikach, substancjach występujących w roślinach, warzywach, owocach itp. Marchew jest źródłem przeciwutleniaczy i karotenoidów, ale możesz nakładać startą marchewkę na skórę tak często, jak chcesz, nie będzie efektu, a raczej będzie, ale niepożądane – plamy. Aby taki kosmetyk zadziałał, trzeba z niego „wyciągnąć” przydatne substancje. A to jest możliwe tylko w laboratorium.

Jednak w kosmetykach naturalnych używane są naturalne składniki. Na przykład, jeśli są to środki nawilżające, wprowadza się do nich organiczne olejki, aby utrzymać je dłużej-olejki eteryczne lub witaminy, które pełnią rolę konserwantów. Ale mimo to takie kosmetyki mają nie tylko zalety, ale także wady.

Kosmetyki naturalne: wady i zalety

Do kosmetyków naturalnych i organicznych trzeba się przyzwyczaić. Na przykład żele pod prysznic i szampony nie pienią się dobrze, ale po użyciu nie ma uczucia ściągnięcia.

Szampony nie są magiczne, więc nie mogą przywrócić włosom „życia” za pierwszym razem, ale osoby, które zaczęły stosować takie produkty, zauważają, że z czasem nie ma potrzeby codziennego mycia włosów, powraca dawna siła i piękno włosów. Ale są też inne zalety i nie należy zapominać o wadach.

Bezpieczeństwo

Niektóre chemikalia zawarte w kosmetykach „chemicznych”, zarówno dekoracyjnych, jak i pielęgnacyjnych, mogą podrażniać układ oddechowy, znane są przypadki ostrych chorób czy zaostrzenia przewlekłych chorób skóry. Dlatego ich użycie musi być ostrożne.

Kosmetyki naturalne są bardziej miękkie, ale nie należy myśleć, że są nieszkodliwe i nie mogą wywoływać chorób. Zawiera również toksyny i alergeny.

Nawiasem mówiąc, ze względu na bezpieczny skład trudno jest uzyskać teksturę, która spodoba się konsumentowi. Niektóre produkty są brzydkie. Ale musisz coś poświęcić.

Warto pamiętać, że obecność certyfikatu potwierdzającego naturalność produktu i użytych składników nie oznacza, że ​​jest on bezpieczny. Wystarczy przypomnieć przypadek w Europie — poważną epidemię E. coli, która spowodowała śmierć ponad 40 osób. Źródłem zakażenia były kiełki roślin strączkowych wyhodowanych w gospodarstwie ekologicznym. Należy zauważyć, że takie produkty były certyfikowane jako naturalne.

Zrównoważony rozwój

Tak zwana „zielona koncepcja życia” stała się modna, jest powszechna wśród wegetarian i wegan. Opakowania takich kosmetyków są pełne odpowiednich logotypów, które mówią, że nie był testowany na zwierzętach.

W takich kosmetykach nie ma sztucznych konserwantów, co wpływa na okres przydatności do spożycia, który wynosi nie więcej niż sześć miesięcy, a niektóre powinny być nawet przechowywane w lodówce. A to można nazwać znaczną wadą.

Kolejną wadą są sztuczki marketerów. Nie każdy może zrozumieć wszystkie rodzaje certyfikatów: NaTrue, Cosmos, Ecocert, BDIH — dla wielu brzmią one jak chiński dyplom. Takie ślady wskazują jednak, że w kosmetykach, emulgatorach itp. Nie ma produktów syntezy petrochemicznej.

I nie wszyscy producenci okazują się uczciwi wobec swoich klientów. Celowo nazywając swoje produkty naturalnymi, dodaje się do nich konserwanty. Sytuację komplikuje fakt, że pojęcie „bio” i „eko” w Federacji Rosyjskiej nie zostało jeszcze dopracowane z prawnego punktu widzenia i istnieje wiele pułapek. Mówiąc najprościej, producenci mają prawo nazwać swoje fundusze, jak chcą.

Wydajność

Ostatnio nawet producenci kosmetyków „chemicznych”, prezentując nowe produkty, zwracają uwagę na naturalne składniki aktywne. Na tej podstawie wiele osób wychodzi z założenia, że ​​w pełni naturalne kosmetyki są lepsze, bo parabeny i inne substancje tylko psują efekt. Jednak nie jest to do końca prawdą, „chemia” pomaga dostarczać naturalne składniki tam, gdzie jest najbardziej potrzebne i gdzie będzie działać.

Producenci kosmetyków naturalnych i organicznych nieustannie ulepszają swoje produkty, poszerzając asortyment. Oczywiście daleko mu do zakresu kosmetyków z syntetycznymi składnikami, ale nadal będzie.

Skuteczność kosmetyków w dużej mierze zależy od indywidualnej wrażliwości na składniki. Dla niektórych kobiet najlepsze są kosmetyki naturalne, dla innych lepiej jest używać składników syntetycznych.

Idealną opcją jest połączenie naturalnych składników i najnowszych osiągnięć nauki w dziedzinie kosmetyków „chemicznych”. Skuteczne kosmetyki to takie, które rozumieją prawa działania skóry i potrafią wniknąć w jej głębokie warstwy. I trudno powiedzieć, czy kosmetyki naturalne poradzą sobie z tym zadaniem.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Solve : *
25 − 18 =