Laurylosiarczan sodu (SLS) lub jeden z jego odpowiedników, taki jak laurylosiarczan amonu (ALS) lub laurylosiarczan sodu (SLES) to główne środki czyszczące, drugi co do wielkości składnik po wodzie w większości marek szamponów, żeli pod prysznic, mydła w płynie, pasty do zębów, żel do golenia, pianka do kąpieli itp. Znajduje zastosowanie w ponad 1000 różnych produktach kosmetycznych w stężeniach od 0,01 do 50%. SLS jest również jedną z dziesięciu najczęściej występujących niebezpiecznych chemikaliów, których należy unikać w produktach do pielęgnacji ciała.
W Internecie lista stwierdzeń o tym, jakie okropności może wywołać ta cząsteczka, jest coraz dłuższa. Według nich stosowanie szamponu zawierającego SLS może mieć poważne konsekwencje zdrowotne, w tym raka, trwałe uszkodzenie oczu, korozję skóry, wypadanie włosów, a także powodować zaskórniki, uczulenie skóry i ogólne podrażnienie skóry i oczu.
Więc co jest prawdą, a co to tylko plotki internetowe? Jak niebezpieczny jest w rzeczywistości ten codzienny środek czyszczący i dlaczego jest tak wiele plotek o niebezpieczeństwach SLS?
Co mówi nauka?
Na przestrzeni lat przeprowadzono kilka dokładnych i niezależnych badań naukowych dotyczących SLS. Ocenili dane dotyczące możliwej toksyczności, mutagenności, uczulenia, drażliwości itp. Wyjaśniają również, dlaczego niektóre badania zostały źle zrozumiane, powodując niepotrzebne obawy. Tutaj przyjrzymy się bliżej, co jest prawdą, a co nie, co tak naprawdę kryje się za tymi stwierdzeniami.
Białka skóry
Chociaż SLS może być agresywny w stosunku do białek skóry, dość szybko wytwarza nowe białka, więc uszkodzenie w żadnym wypadku nie jest trwałe.
Jednak SLS jest agresywnym środkiem powierzchniowo czynnym, który może przełamać naturalną ochronną barierę wodną naskórka, zmywa lipidy i naturalne czynniki nawilżające. Chociaż to uszkodzenie jest odwracalne, a skóra jest zdolna do naprawy, musisz pomyśleć o tym, ile razy dziennie myjesz ręce. W badaniu z Niemiec 7,5% SLS stosowano codziennie przez 20 minut przez 8 dni. W tym czasie nastąpił gwałtowny wzrost przeznaskórkowej utraty wody i rumienia (zaczerwienienia skóry), po którym następował wzrost suchości skóry. Po zakończeniu ekspozycji skóra wygoiła się i przywróciła normalny poziom nawilżenia po 16 dniach.
SLS można znaleźć nie tylko w tanich markach domowych. Wiele marek z najwyższej półki zawiera SLS, SLES lub ALS w swoich żelach pod prysznic i szamponach. Twórcy kosmetyków zazwyczaj twierdzą, że SLS nie podrażnia, jeśli jest prawidłowo dodany z innymi składnikami.
Czy SLS powoduje alergie?
W przeciwieństwie do podrażnienia skóry, uczulenie jest reakcją alergiczną, która powoduje stan zapalny i swędzenie. Reakcja nasila się po wielokrotnym narażeniu. SLS nie wywołał reakcji alergicznej w żadnym badaniu i dlatego nie można go uznać za uczulający.
Jednak niektóre firmy produkujące SLS na rynek kosmetyczny sprzedają go jako płynny roztwór podstawowy zawierający formalinę (formaldehyd) jako środek konserwujący. Wykazano, że niewielka ilość formaldehydu pozostająca w końcowym produkcie konsumenckim może powodować uczulenie.
Jak toksyczny jest SLS?
Nie. Toksyczna dawka SLS to około 1,3 g / kg, a dla osoby o masie 60 kg odpowiada to zużyciu 78 g czystego SLS lub 520 ml szamponu zawierającego 15% SLS.
Czy SLS jest rakotwórczy?
Jest to mit, który wynika z faktu, że SLS był używany w wielu badaniach toksykologicznych do rozpuszczania badanych substancji. Żadne z badań nie wykazało żadnych oznak mutagenności ani rakotwórczości SLS.
Ale formaldehyd może powodować tę reakcję. Formaldehyd jest wysoce reaktywną cząsteczką i znanym czynnikiem rakotwórczym. Jak wspomniano wcześniej, standardowe roztwory SLS są czasami sprzedawane z formaldehydem jako środkiem konserwującym, więc jeśli produkt jest wytwarzany przy użyciu tego typu SLS, niewielka ilość formaldehydu będzie obecna w butelce u konsumenta końcowego. Jeśli końcowe stężenie jest poniżej 0,05%, nie ma potrzeby zaznaczania tego na liście składników. Dlatego istnieje ryzyko, ale jest ono minimalne.
Czy SLS podrażnia oczy, uszkadza błony śluzowe, a nawet powoduje ślepotę?
Nie ma wątpliwości, że SLS działa drażniąco na oczy. Każdy, kto kiedykolwiek miał szampon w oczach, może za to ręczyć. Istnieją również liczne badania wskazujące, że wyższe stężenia szamponu zawierającego SLS lub SLS powodują podrażnienie oczu, zwłaszcza jeśli piana nie jest natychmiast spłukiwana.
Silne roztwory SLS pozostawione w oczach przez ponad 10 sekund mogą powodować zaczerwienienie i obrzęk oczu, a nawet prowadzić do tymczasowego zmętnienia rogówki. Ale to uszkodzenie jest odwracalne i nie jest niebezpieczne.
Czy SLS może gromadzić się w organizmie?
Wchłanianie SLS przez skórę jest bardzo ograniczone i po kontakcie ze skórą substancji nie można znaleźć w organizmie. Wszystkie SLS pozostają na skórze i nie przedostają się do krwiobiegu. Nawet jeśli nagle SLS dostanie się do środka, łatwo rozpuszcza się w wodzie i nie jest cząsteczką, która może gromadzić się w tkance tłuszczowej, jak niektóre toksyny środowiskowe.
Czy SLS powoduje zaskórniki i problemy z włosami?
Tak, SLS najprawdopodobniej wywoła zaskórniki. Mimo to, niestety często występuje w kosmetykach na trądzik.
Stwierdzono, że SLS gromadzi się w mieszkach włosowych, ale nadal nie ma badań, które udowodniłyby, że SLS może powodować zwiększone wypadanie włosów. Jednak SLS uszkadza zewnętrzną powierzchnię pasma włosów, łuski włosa, powodując utratę połysku, szorstkość powierzchni i rozdwajanie końcówek. Chociaż wszystkie anionowe środki powierzchniowo czynne do pewnego stopnia uszkadzają powierzchnię włosów w porównaniu z użyciem samej wody, SLS jest twardszy niż wszystkie inne środki powierzchniowo czynne stosowane w produktach do pielęgnacji skóry.
Wniosek
Generalnie SLS nie jest bardzo korzystny dla skóry i włosów, poważnie uszkadza barierę wodną naskórka, działa komedogennie i zwiększa ryzyko alergii kontaktowej.
Na rynku jest zdecydowanie więcej toksycznych składników kosmetycznych, ale nie należy tego uwzględniać w codziennej pielęgnacji ciała. Istnieje wiele lepszych alternatyw.