Sporo kontrowersji budzi zróżnicowane diety, skupiające się np. Na typie ciała czy krwi. Podstawą zdrowej diety powinno być zbilansowanie składników odżywczych i kalorii, a także spożycie niezbędnych witamin i minerałów, dlatego też podział pokarmu na podstawie określonych cech organizmu nie jest do końca racjonalny.
Odżywianie według grupy krwi
Teoria żywienia dla każdej grupy krwi głosi, że ludzie z różnymi grupami krwi inaczej przetwarzają żywność. Zgodnie z teorią osoby na diecie specyficznej dla grupy krwi mogą poprawić stan zdrowia i zmniejszyć ryzyko chorób przewlekłych, takich jak choroby układu krążenia.
Co to jest dieta według grupy krwi?
Dostępne są 4 różne diety, po jednej dla każdej grupy krwi.
Typ A: osoby z drugą grupą, należące do rolników. Poinstruowano ich, aby jeść pokarmy roślinne bez czerwonego mięsa. Diety typu A powinny być najbardziej wegetariańskie.
Typ B: ludzie z trzecią grupą lub nomadami. Muszą jeść rośliny i mogą jeść mięso (z wyjątkiem kurczaka i wieprzowiny), niektóre produkty mleczne. Powinni unikać pszenicy, kukurydzy, soczewicy, pomidorów i niektórych innych potraw.
Typ AB: osoby z czwartą grupą lub zagadkami. Stanowią „mieszankę” pomiędzy typami A i B i powinny spożywać dietę bogatą w owoce morza, tofu, nabiał, fasolę i zboża. Powinny jednak wykluczyć fasolę, kukurydzę, wołowinę i kurczaka.
Typ O: ludzie z pierwszą grupą lub myśliwi. Powinni spożywać pokarmy wysokobiałkowe, dieta jest bogata w mięso, ryby, drób, niektóre owoce i warzywa, ale warto ograniczyć zboża, rośliny strączkowe i produkty mleczne (dieta bardzo zbliżona do paleo).
Większość ludzi, którzy ostatecznie przyjmują ten styl odżywiania, robi to, ponieważ szukają rozwiązania problemu zdrowotnego lub zapobiegania komplikacjom.
Czy dieta według grupy krwi pomoże?
Od wieków ludzie spożywali żywność bez kierowania się grupą krwi, nie mając przy tym żadnych problemów z wagą i zdrowiem. Wszystkie problemy zdrowotne, które dziś obserwujemy (zwłaszcza choroby przewlekłe i problemy z wagą) oraz pogorszenie stanu naszego zdrowia nie mają żadnego związku z naszą grupą krwi.
Wielu naszych dziadków i pokoleń przed nimi żyło długo i zdrowo. Byli dużo zdrowsi niż większość ludzi dzisiaj. Prawdopodobnie nie jedli ze względu na swoją grupę krwi (a często nawet o tym nie wiedzieli). Dlatego logiczne jest stwierdzenie, że znaczący wkład w ich zdrowie i długowieczność miała oczywiście nie dieta według grupy krwi, ale sam styl życia. Oznacza to, że możesz być zdrowy i żyć długo bez stosowania ścisłej diety według grupy krwi.
Odżywianie według typu ciała
Czy typ ciała — czy to ektomorficzny (asteniczny), mezomorficzny (normosteniczny), czy endomorficzny (hiperteniczny) – determinuje, co musisz jeść, aby być zdrowym i szczupłym? Nawet naukowcy nie udzielili jednoznacznej odpowiedzi. Żywność dostosowana do Twojego typu ciała lub typu ciała jest jednym z najczęściej omawianych tematów żywieniowych w naszym społeczeństwie.
Istnieją dwa rodzaje ludzi:
- Nadaj zbyt dużą wagę typowaniu ciała.
- Odrzuć typy ciała i ich wpływ na jakąkolwiek dziedzinę życia.
Jak wiele gorących tematów, prawda leży gdzieś pośrodku między dwoma skrajnościami. Dla większości ludzi jedzenie według typu ciała nie jest konieczne ani ważne. Dla nich po prostu nie jest to najskuteczniejsze narzędzie do realizacji ich potrzeb i celów. Jednak jedzenie według typu ciała może przynieść korzyści niektórym osobom w kilku bardzo specyficznych sytuacjach.
Prawdopodobnie słyszałeś o trzech typach ciała:
- Ektomorfy (w naszym kraju często nazywane są astenikami) o cienkich, wąskich, delikatnych, kruchych, liniowych rysach ciała i słabych mięśniach.
- Endomorfy (lub hiperstheniki) z miękkimi, okrągłymi rysami, szeroką kością i nadwagą.
- Mezomorfy (normosteniki) są szerokie w ramionach, wąskie w talii i biodrach, umięśnione, zwarte i atletyczne.
Somatotyp opisuje takie składniki organizmu, jak masa tłuszczowa, masa mięśniowa i stosunek między nimi. Dlatego z biegiem lat somatotyp stał się narzędziem oceny dla pracowników służby zdrowia i badaczy, podobnie jak wskaźnik masy ciała (BMI). Chociaż żaden z nich nie jest systemem idealnym, zarówno BMI, jak i somatotyp pozwalają na przypisanie ludzi do określonych grup.
Czy musisz jeść tylko dla swojej sylwetki?
Ogólnie nie. Należy zauważyć, że są to tylko ogólne kategorie pojęciowe — zasady, które mogą potencjalnie pomóc w dokonywaniu wyborów żywieniowych. Typ ciała jest powodem do spekulacji na temat możliwych różnic w metabolizmie, rodzaju aktywności i potrzebach żywieniowych.
Dla przeciętnej osoby, która po prostu chce wyglądać i czuć się jak najlepiej, dieta oparta na typie sylwetki nie jest konieczna. Sprawia również, że jedzenie jest niepotrzebnie skomplikowane. Dla tych ludzi istnieją znacznie prostsze i tańsze strategie — musisz jeść mniej tłustych, słodkich, więcej warzyw i owoców.
Więc kto korzysta na jedzeniu według typu ciała? Na ten obóz składają się zwykle dwa typy ludzi: zawodowi sportowcy i ludzie, którzy nie mogą osiągnąć swoich celów jedynie przy pomocy podstawowych strategii żywieniowych.
W tych bardzo rzadkich przypadkach zmiana rozkładu makroskładników w zależności od typu ciała (lub w szczególności stosunku tkanki tłuszczowej do masy mięśniowej) może być skuteczną strategią, ale tylko wtedy, gdy dieta jest rzeczywiście zdrowa pod względem kalorii i BJU.
Czego każdy potrzebuje?
Bez względu na grupę krwi, typ sylwetki i inne cechy, każdy potrzebuje zdrowej i zbilansowanej diety. Obejmuje spożycie kalorii według ich wydatku. Wskaźniki te zależą od wieku, płci i stylu życia. Średnio mężczyzna potrzebuje około 2500 kcal dziennie, kobieta — około 2000 kcal.
Jeśli chcesz stopniowo schudnąć, stwórz deficyt kalorii na poziomie 5-10% dziennie, wtedy nadmiar tłuszczów zacznie się topić, niezależnie od rodzaju sylwetki i grupy krwi. Ważne jest, aby spożywać jak najwięcej naturalnej żywności i jak najmniej chemikaliów spożywczych, rafinowanej, przetworzonej żywności i fast foodów. Zmniejsz ilość soli, cukru i tłuszczów trans tak bardzo, jak to możliwe. A wtedy będzie można rozwiązać problemy ze zdrowiem i figurą.