Znanych jest ponad sto metod czyszczenia zębów, większość z nich to metody autorskie. Część z nich ma na celu zahamowanie i zapobieganie wielu chorobom zębów, na przykład poprawę stanu dziąseł i leczenie chorób.

Inne są zalecane dla pacjentów poddawanych leczeniu ortodontycznemu itp.

1. Standardowa metoda mycia zębów

Szczotkowanie należy rozpocząć od lewego górnego kwadratu, od policzkowej strony zębów. Szerokie ruchy muszą poruszać się od okolicy szyjki macicy do krawędzi korony. Takie ruchy należy wykonać 10-15, po czym stopniowo przesuwaj się w kierunku linii środkowej, a następnie powtórz procedurę, ale po prawej stronie.

Analogicznie, szczotkowanie zębów odbywa się od strony podniebiennej, a następnie ruchami posuwisto-zwrotnymi czyści się powierzchnię żucia. Średnio czyszczenie trwa około 1-1,5 minuty.

Czyszczenie zębów dolnej szczęki odbywa się według tego samego algorytmu

Czyszczenie kończy się przy zamkniętych szczękach, koniecznie dotykając dziąseł ruchem okrężnym. W ten sposób masowane są dziąsła, co pobudza krążenie krwi i zapobiega rozwojowi wielu chorób.

Oprócz mycia zębów nie należy zapominać o języku, ponieważ skupia się tam ogromna ilość bakterii.

Standardowa metoda mycia zębów jest zalecana przy stosunkowo zdrowej jamie ustnej, przy braku dużej liczby wypełnień i struktur ortopedycznych oraz przy poważnych chorobach dziąseł.

2. Metody mycia zębów w chorobach dziąseł

W przypadku tych ostatnich zalecana jest specjalna metoda czyszczenia zębów Bassa. Dzięki lepszemu oczyszczeniu powierzchni dziąseł można zmniejszyć nasilenie procesu zapalnego i zapobiegać powikłaniom.

Włosie jest ustawione pod kątem 45 ° do zęba i musi wnikać w bruzdę. Najważniejsze jest to, że nie ma bolesnych wrażeń, w przeciwnym razie grozi to komplikacjami.

W tej pozycji czyszczenie należy wykonywać ruchami wibracyjnymi, bez przesuwania końców włosia. Dzięki tej metodzie czyszczenia możliwe jest jakościowe usuwanie kamienia nazębnego, który nagromadził się pod poziomem dziąseł, a tym samym usunięcie głównego źródła infekcji.

3. Kontrolowane czyszczenie zębów

W stomatologii istnieje coś takiego jak kontrolowane czyszczenie zębów — to cała gama zabiegów mających na celu poprawę jakości czyszczenia i nauczenie pacjenta mycia zębów.

Przybywając na wizytę u dentysty, pacjentowi proponuje się umycie zębów tak, jak to się dzieje w domu: używa się zwykłych środków i artykułów higienicznych. W tym samym czasie stomatolog nadzoruje przebieg zabiegu.

Następnie pacjent zostaje wybarwiony płytką nazębną przy użyciu specjalnych roztworów. Ocenie podlega szereg wskaźników higienicznych, które pokazują poziom jakości czyszczenia oraz początkowe oznaki procesu zapalnego.

W ten sposób widoczne stają się obszary problemowe, by tak rzec, słabe ogniwa w czyszczeniu zębów, na które należy zwrócić uwagę podczas późniejszego czyszczenia. W celu utrwalenia wiedzy następuje szczegółowa analiza sposobu mycia zębów na modelu.

4. Kontrola czyszczenia zębów w domu

Badania pokazują, że kontrolowane szczotkowanie zębów poprawia zdrowie jamy ustnej, zmniejsza odkładanie się płytki nazębnej, aw dłuższej perspektywie zapobiega rozwojowi i progresji chorób dziąseł.

Kontrolowane czyszczenie zębów jako metoda poprawy wskaźników higieny można przeprowadzić w domu, wystarczy użyć tabletek lub roztworów do wskazania płytki nazębnej, które można zamówić na Zdravsiti.

Wybór takich funduszy jest ograniczony osobistymi preferencjami: wygodniej jest rozpuścić tabletki, a komuś — skorzystać z rozwiązań. Warto zauważyć, że tabliczki barwią tablicę na różne sposoby: tablicę już zmineralizowaną, która zamienia się w kamień, oraz tablicę miękką pomalowano na różne, kontrastujące kolory.

Pozwala to wizualnie ocenić stopień oczyszczenia i znaleźć te miejsca, w których nie da się poradzić sobie zwykłą szczoteczką — potrzebne jest profesjonalne czyszczenie zębów.

Zawsze zaleca się stosowanie wskaźników płytki nazębnej.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Solve : *
25 − 11 =