Przyczyną pojawienia się piegów jest światło słoneczne i predyspozycje genetyczne. Ale dlaczego piegi są potrzebne i czy można się ich pozbyć? Kosmetolog odpowiedział na to pytanie:

Co to są piegi i dlaczego się pojawiają?

Piegi przetłumaczone z języka greckiego to plamy słoneczne, dlatego można śmiało powiedzieć, że ich pojawienie się wiąże z pocałunkiem słońca. Piegi, zwane również konopiami, to małe obszary skóry o wysokiej zawartości melaniny, która nadaje skórze jej kolor.

Typowe przyczyny piegów to:

 • ekspozycja na słońce

Pod wpływem słońca komórki skóry wytwarzają dodatkową melaninę, która chroni ją przed promieniowaniem ultrafioletowym. To wyjaśnia pojawienie się piegów po. Ich wygląd może być zlokalizowany lub rozproszony i kształtuje się w okolicy: twarzy, ramion, szyi i klatki piersiowej. Latem stają się wyraźniejsze, ciemniejsze. Ale zimą są prawie niewidoczne, ale nie jest to regułą.

 • Dziedziczność

Dziedziczna predyspozycja to kolejny ważny powód ich pojawienia się. Wszystko zależy od rodzaju melaniny wytwarzanej przez organizm: eumelaniny, która chroni skórę przed promieniami ultrafioletowymi oraz feomelaniny, która takiej zdolności nie posiada. Jednak naukowcy udowodnili, że feomelanina pomaga organizmowi skuteczniej pozbywać się cysteiny, aminokwasu powstającego pod wpływem stresu i niebezpiecznego w dużych stężeniach. Eumelanina jest produkowana głównie u osób o ciemnych włosach, oczach i ciemnej skórze. Ale właściciele jasnej skóry, włosów i oczu wytwarzają feomelaninę i to ta grupa pacjentów jest podatna na pojawianie się piegów.

Ważny!

Piegi mogą pojawić się nie tylko w czerwieni lub blondynkach, ale nawet w płonących brunetkach. Naukowcy odkryli, że Mc1r, gen regulujący produkcję melaniny u ludzi, jest odpowiedzialny za skłonność do tworzenia piegów. Udało się ustalić kolejny gen związany z aktywną produkcją pigmentu – IRF4, choć działa on tylko zespołowo.

Czy piegi są niebezpieczne?

Wcale nie jest niebezpieczne. Jednak częściej tacy ludzie mają bardziej wrażliwą skórę na działanie promieni słonecznych, dlatego należy zachować szczególną ostrożność i podjąć wszelkie środki ostrożności, aby się zabezpieczyć.

Warto pamiętać, że niektóre ślady na skórze wyglądają jak piegi, takie jak plamy starcze, a nawet pieprzyki. Jednak po dokładniejszej analizie nadal można znaleźć różnice.

Jak można zapobiegać piegom?

Ochrona przed słońcem, stosowanie kremów przeciwsłonecznych pomoże chronić skórę i jednocześnie zapobiegnie tworzeniu się piegów, ale ich stosowanie nie pomoże usunąć już istniejących.

Stowarzyszenia dermatologiczne zalecają przestrzeganie następujących zasad:

 • używaj wodoodpornego kremu przeciwsłonecznego o SPF 30 lub wyższym;
 • wychodząc na słońce noś długie rękawy, kapelusze z szerokim rondem i okulary przeciwsłoneczne;
 • unikać ekspozycji na słońce podczas jego największej aktywności, tj. od 10:00 do 16:00;
 • krem nakładać ponownie co 2 godziny po kąpieli lub obfitym poceniu;
 • odmówić odwiedzenia solariów.

Jak pozbyć się piegów?

Nie każdy lubi piegi, a ich usuwanie jest popularną procedurą w kosmetologii. Możesz je usunąć na kilka sposobów:

 • Zabiegi salonowe

Liczne kremy i peelingi zawierają kwas trójchlorooctowy i fenol. Istnieją inne środki, które mogą pomóc pozbyć się plam słonecznych, ale są one dobierane indywidualnie, w zależności od rodzaju skóry i stopnia nasilenia problemu. Skuteczna terapia laserowa i peeling chemiczny. Jednak przed wyborem zabiegu należy wziąć pod uwagę możliwe konsekwencje i przeciwwskazania.

 • Domowe środki zaradcze

Historia usuwania piegów sięga wieków. Skorzystaliśmy z różnych dostępnych środków i produktów, które mogą być skuteczne, jednak nie ma wystarczających podstaw naukowych dla tych stwierdzeń. Najpopularniejszą metodą jest użycie cytryny, chociaż jest mało prawdopodobne, aby stężenie witaminy C było wystarczająco wysokie, aby przynieść widoczne rezultaty. Miód, jako przeciwutleniacz, może również pomóc złagodzić ich nasilenie. Aloe Vera zawiera kwas salicylowy i aloinę, które mogą pomóc w eliminacji piegów.

Kosmetolodzy nie zalecają stosowania domowych środków do takich zabiegów. Istnieje duża szansa, że ​​zranisz delikatną skórę twarzy.

Czy warto pozbywać się piegów?

Pozbycie się piegów może być niebezpieczne. Faktem jest, że po wybieleniu skóry wzrasta wrażliwość na światło ultrafioletowe. Dlatego eksperci często nie radzą im dotykać i pozbywać się piegów, dodatkowo ozdabiają twarz, sprawiają, że właściciele są wyjątkowi, „pocałowani słońcem”.

Kiedy potrzebujesz specjalistycznej pomocy?

Piegi nie są niebezpieczne, ale pod tymi nieszkodliwymi znakami można ukryć raka skóry. Zagrożeni są pacjenci o jasnej karnacji, którzy przebywają na słońcu przez długi czas, a jeśli pojawią się następujące objawy, konieczna jest konsultacja lekarska:

 • Swędzący;
 • krwawienie;
 • wzrost wielkości plamki i zmiana jej kształtu.

Wniosek

Piegi to nieszkodliwe plamy starcze na skórze, spowodowane predyspozycjami genetycznymi i / lub ekspozycją na światło słoneczne. Jednak osoby z piegami powinny zadbać o ochronę skóry przed promieniami słonecznymi.

Nawet jeśli zostanie podjęta decyzja o pozbyciu się piegów, procedurę tę należy powierzyć wyłącznie specjaliście — kosmetologowi lub dermatologowi. Eksperymenty w domu mogą być bardzo niebezpieczne i mogą prowadzić do komplikacji, zwłaszcza jeśli piegi nie są prawidłowo rozpoznawane.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Solve : *
9 × 14 =